1. Tower of London
Fra kr 179
Fra kr 179
Fra kr 184
Fra kr 432
Fra kr 351
Fra kr 205
Fra kr 214
Fra kr 244
Fra kr 263
Fra kr 290
Fra kr 418
Besøg det ikoniske vartegn St. Paul's Cathedral, også kendt som Londons Domkirke, og lær om stedets fascinerende historie. Med forhåndbestilte billetter kan du spring de lange køer over og bare gå direkte ind og begynde med at udforske katedralen.
- Besøg det ikoniske domkirke og spring køerne over
- Prøv en gratis 90-minutter lang rundvisning
- Oplev den enestående filmoplevelse Oculus
- Nyd udsigten fra kuplen
Besøg det ikoniske vartegn
St. Paul's Cathedral er den femte katedral på denne lokation. Den første brændte ned til grunden under Londons store brand i 1666. St. Paul's Cathedral er en af Nordeuropas største kirker, og er bygget som et kæmpe kors med den berømte kuppel i midten.
Lærig multimedie-guide
Prøv en multimedie guide som er inkluderet i din adgangsbillet. Multimedie-guiden bruger film, fotografi og detaljeret fortælling i beskrivelsen af dette unikke landemærke.
Guiden er tilgængelig på engelsk, fransk, tysk, italiensk, spansk, portugisisk, polsk, russisk, kinesisk, japansk og koreansk.
Gratis rundvisninger
Der er daglige gratis rundvisninger i katedralen og krypten fire gange om dagen kl. 10, kl. 11, kl. 13 & kl. 14. Du kan kvit og frit deltage i disse rundvisninger, hvis du har lyst. En rundvisning tager ca. 90 min. (Begrænset plads per rundvisning).
Oculus: Et kig ind i St. Paul's Cathedral
Få et eksklusivt kig ind i katedralen med moderne projektionsteknologi og lad dig indhylde i den fascinerende historie bag katedralen. Oculus er en prisvindende 270° filmoplevelse, som bringer katedralens 1400-årige historie til live.
Når du bestiller dine billetter skal du vælge den dato du ankommer i London som 'Gyldig fra'-datoen. Dine billetter er gyldige en uge fra 'Gyldig fra'-datoen.
Vælg antallet af billetter og tryk 'søg'. Herefter skal du vælge antallet af voksen- og børnebilletter som du skal bruge. Børnebilletter kan kun købes sammen med voksenbilletter. Derefter kan du vælge at tilføje billetter til andre seværdigheder eller transport i London til dit køb.
Hvordan får jeg mine billetter?
Umiddelbart efter din bestilling er gennemført vil du modtage din e-billet per e-mail, bare print den ud og tag den med til St. Paul's Cathedral.
Når du kommer til St. Paul's Cathedral skal du ombytte din e-billet, inden du kan gå ind i katedralen. Du bedes huske, at vedkommende der har bestilt billetterne skal medbringe et foto id (f.eks. et pas), når billetterne skal ombyttes.
- Særlige begivenheder eller kirkelige tjenester kan betyde af hele eller visse dele af St. Paul's Cathedral kan blive lukket af for offentligheden med ganske kort varsel.
Findes der børnebilletter?
Ja, børnebilletter er tilgængelige for børn mellem 4-14 år. Børn mellem 0-3 år er gratis ifølge med en betalende voksen.
Knud, Karup fre, 8 sep
"Det viste sig, at der var rabatpriser at få ved indgangen. Måske billigere end hos jer?"
Kurt juhl, Rønde søn, 7 maj
"Det viste sig, at der var rabatpriser at få ved indgangen. Måske billigere end hos jer?"
Kurt juhl, Rønde søn, 7 maj
"Det viste sig, at der var rabatpriser at få ved indgangen. Måske billigere end hos jer?"
Kurt juhl, Rønde søn, 7 maj
"Nemt at bestille ,slipper for at stå i kø"
Marianne, Tilst man, 27 apr
Øjeblikkelig bekræftelse
Print ud e-billet
St Pauls Cathedral
Adresse
St Paul's Churchyard,
London EC4M 8AD