Tower of London
Tower of London
Bestil din guidede tur billet til Tower of London hjemmefra, og spring køen ved billetkontoret over!
Billetterne sendes til din e-mail adresse umiddelbart efter du har bestilt og din betaling er godkendt.
Tower of London er selvfølgelig mest kendt for Kronjuvelerne & The Beefeater, men attraktioner som "The White Tower, "The Bloody Tower" og "The Traitor's gate" er absolut også et besøg værd når du er på det over 900 år gamle Tower of London.
Vælg den dato I ankommer til London som "Gyldig fra" datoen, da de billetter I køber her er gyldige i 1 måned fra og med jeres ankomstdato. Vælg antal billetter og tryk på "SØG". Herefter vælger du Voksen eller børne billetter(Fra 5-15 år. 4 år og yngre har gratis adgang ifgl. med en voksen), samt om du ønsker at bestille billetter til andre attraktioner eller transport. Børnebilletter sælges KUN i forbindelse med køb af voksenbilletter.
OBS: Billetterne(ombytnings-voucher) vi sender til dig skal ombyttes på Tower of London, nemmere kan det ikke være. Den der bestiller billetterne skal medbringe gyldigt billedlegitimation(feks. pas) når I ombytter voucheren og får udleveret indgangsbilletterne!
Tower of London Kundekommentarer
Info
Tower of London
Adresse
Tower of London,
Tower Hill
London, EC3N 4AB
Kort
Åbningstider
Hverdag fra kl. 9:00 til 17:30(Sidste indgang er kl. 17:00). Fra 1/11 til 1/3 lukkes der kl. 16:30(Sidste indgang er kl. 16:00).
Metro
Benyt District eller Circle Lines til Tower Hill Station. Herfra er der ca. 5 min. gang til indgangen
Buslinjer
15, 42, 78, 100, RV1

Kom tidligt på dagen og du har det meste af Tower for Dig selv - dette er også en meget velbesøgt seværdighed. Start evt. med at se kronjuvelerne, der bliver meget hurtigt fyldt op med mennesker lidt op ad formiddagen - resten af Tower kan så ses og opleves i ro og mag, hvor man kan sætte sig ind i den store betydning denne borg har haft gennem tiderne. Det er dog ikke alt der har været lige rart, alt efter hvem man var - see for yourself. Hvis man er til historie og gode historier skal Tower opleves...
TIR, 14 MAJ 2013
.Vi havde købt billetter hjemmefra, og gik derfor direkte til gruppeindgangen, hvor de bare skulle have de printede billetter - ingen kø. Vi kom tidligt den 2.maj - det vil sige kl. 9.30. Der var stort set ingen besøgende, og vi gik straks over mod kronjuvelerne. Selvom der er rullefortov for kronerne, kunne man på dette uden besvær tage flere ture. Udstillingen er flot arrangeret. Vi fik næsten set det hele inden det begyndte at vrimle med mennesker.
MAN, 06 MAJ 2013
Flot gammel seværdighed. Man skal dog have tålmodighed, for der er mange turister i weekenden.
ONS, 01 MAJ 2013
rigtig god oplevelse, kom uden for myldretiden
ONS, 20 MAR 2013
Det var en rigtig god og oplysende rundvisning - en ekstra fjer i hatten til den oplagte guide. Sikke en grusom historie det sted har!!
TIR, 05 MAR 2013